Mrazy a úroda

Globálne otepľovanie prináša so sebou výkyvy počasia, ktoré majú v posledných rokoch nepriaznivý dopad na úrodu ovocných stromov a viniča.

Jedným z takýchto výkyvov sú aj jarné nočné mrazy. Ich výskyt je najnevhodnejší práve v čase kvitnutia ovocných stromov či viniča a taktiež keď sú už stromy zarodené plôdikmi.

Najnáchylnejšie ovocné stromy na poškodenie jarnými mrazmi sú broskyne a marhule. O niečo viac sú odolné čerešne a najodolnejšie sú hruška, jabloň a slivka.

Kritické teploty pre zakvitnuté stromy sa pohybujú v rozmedzí od 0 °C do mínus 5 °C.  Pokiaľ jarné mrazy klesnú pod – 5 °C je už len veľmi ťažko možné ochrániť úrodu.

Medzi iné alternatívy ochrany pred jarnými mrazmi patrí zadymovanie a rosenie stromov. Obe tieto možnosti si však vyžadujú veľa námahy a prostriedkov. Pri zadymovaní je to hlavne spaľovanie vlhkej slamy a biologického odpadu zo záhrady. Pri rosení je to veľká zásoba vody a potrebné rozprašovače. Tieto metódy využívajú hlavne pestovatelia v ovocných sadoch.

 

Test FROSTY plachty

Dňa 30.01.2017 prebehol  nasledovný test. FROSTY plachtou sme zakryli konštrukciu v tvare zrezaného ihlana o rozmeroch :

spodná plocha: 165 cm x 150 cm
vrchná plocha: 70 cm x 160cm
výška: 110 cm

Výsledný objem priestoru pod plachtou je 1,93 m3.
V = v/3 x (S1 + √ S1xS2 + S2)

Pod plachtu bola umiestnená vykurovacia sviečka v tvare valca o priemere 6,2 cm x 10,5 cm.
O 15:45 bola sviečka zapálená.

Pod plachtu bola umiestnená výhrevná sviečka v tvare valca o priemere 6,2 cm x 10,5 cm.
O 15:45 bola sviečka zapálená.

Záver:

Rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou pod FROSTY plachtou sa po štyroch hodinách a pätnástich minútach vyšplhal na 3,2 °C a je pravdepodobné, že by stúpal aj naďalej. Môžeme preto predpokladať, že zapálením výhrevnej sviečky v korune stromu zakrytého FROSTY plachtou v dostatočnom predstihu, znížime dopad jarných nočných mrazov na zakvitnuté a plôdikmi zarodené stromy.

Pri výsledkoch treba zohľadniť fakt, že pod plachtou nebola koruna stromu, ktorá má na jar vďaka listom sama o sebe teplotu nad bodom mrazu, čím prispieva k zvýšeniu teploty pod FROSTY plachtou.

Test potvrdil, že aj napriek tomu, že FROSTY plachty nemajú výhrevnú vlastnosť, majú skvelé izolačné vlastnosti čím prispievajú k ochrane úrody pre jarnými nočnými mrazmi.

Počet výhrevných sviečok je nutné prispôsobiť veľkosti koruny stromu.

Výhrevné sviečky zvyšujú účinok FROSTY plachty.